WoW Projesi Genel

WoW projesinin hedefi, günümüz göç dalgalarının getirdiği önemli bir zorluğa çözüm bulmaktır: başörtülü veya başörtüsüz, Müslüman göçmen kökenli kadınların Alman iş piyayasına entrege olunması. Kadınların iş sahibi olup güçlendirilmesi ile birlikte WoW'un bir başka hedefi de, iş yerinde tolerans, saygı ve haklarda eşitliğin yaygınlaşması ve başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınların Alman iş sektöründeki sayısının artması.

Bu hedeflere ulaşmak için üç önlem alınacak:

1.     Job Ready Programı: Altı aylık bir seminer ve workshop dizisi. Farklı konularla ilgili olan bu seminer ve workshoplar, başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınları Alman iş piyasasına hazırlamak için.

2.     IPledge Kampanyası: WoW-projesini desteklemek isteyen işverenlere ulaşmak için yapılan bir kampanya. Farklı işverenlerden, sembolik olarak kendilerini Müslüman göçmen kökenli kadınları işe almakla yükümlendirmeleri istenecek.

3.     WithorWithout Kampanyası: Online ve offline olarak yürütülecek olan kampanya. Kampanya, başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınların iş piyasasında karşılaştıkları zorluklar konusunda kamuoyu hassasiyetini arttıracak.

WoW projesinin planladığı önlemler, üç koldan destekleniyor: WoW-proje koordinatörü, kar amacı gütmeyen kuruluş WoW e.V. ve WoW burs sahipleri ve partnerleri.

Proje, UNHATE-Foundation tarafından destekleniyor ve UNHATE-Foundation ve United Nations Academic Impact tarafından Global Diversity Contest'in on kazananlarından biri olarak seçilmiştir. Yarışma, 18-30 yaş arasında öğrenci olan genç yetişkinleri, her türlü hoşgörüsüzlüğü bitirmeye yönelik bir proje üretmeye davet etti.

WoW ilk olarak 2016'da Stuttgart'ta başlıyor.

Ayrıntılı bilgi için, lütfen internet sitemiz www.wow-without.com veya Facebook sayfamızı (WoW – With or Without) ziyaret edin, ya da infowow2015@gmail.com adresine bir mail atarak bize ulaşın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WoW Job Ready Programı

 Job Ready Programı, altı aylık bir zamanda (Nisan – Eylül 2016) yapılacak olan bir seminer ve workshop dizisinden oluşuyor. Bu şekilde, başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınları Alman iş piyasasına hazırlamak amaçlanıyor. Seminer ve workshop dizisi, dört birbiri ardına gelen parçadan oluşuyor:

 1.     Alman yasalarına giriş – iş piyasası: Müslüman göçmen kökenli insanları ilgilendiren önemli yasalarla ilgili bilgilendirme.

 2.     Müslüman göçmen kökenli insanların Alman iş piyasasındaki güncel durumuna giriş: Sayılar ve olgular hakkında bilgilendirme ve Müslüman göçmen kökenli insanlar için Alman iş piyasasıyla ilgili tavsiyeler (sosyal bilimler ve hukuk perspektiflerinden araştırmalar).

 3.     İş aramaya giriş: iş veritabanlarına ulaşmak için bilgilendirme ve uygun olan iş ilanlarını bulma.

 4.     Özgeçmiş, iş başvurusu ve mülakata giriş: Özgeçmiş ve iş başvurusu yazmak için genel bilgilendirme ve mülakatlara hazırlık.

 Bu konulara giriş, iki saatlik seminer konuşmalarında, WoW-proje koordinatörü ve WoW burs sahipleri/partnerleri tarafından verilecek. Seminer konuşmalarının ardından, iki saatik workshoplarda, WoW-proje koordinatörü ve WoW burs sahipleri/partnerleri, kadınlara öğrendiklerini uygulamada yardım edecek ve her türlü sorularda yanlarında olacak.

 Job-Ready programına katılım ücretsizdir ve istek olduğu takdirde katılımcıların çocuklarına seminer ve workshoplar esnasında bakma imkanı da olacaktır. Seminer ve workshoplar iki dilde (Almanca ve İngilizce) gerçekleşecek. Katılımcılara, dört seminer ve workshopa da katılmaları tavsiye edilir.

 Job Ready programı için seminer ve workshoplar ayın her ikinci pazartesi ve çarşamba günü, Nisan 2016'dan Eylül 2016'ya kadar sürecek. Programın olacağı yer ise “Globales Klassenzimmer – Welthaus am Charlottenplatz 17” (iç avluda giriş 5), Stuttgart. Seminerler pazartesi günleri dört saat sürecek (saat 14-18.00), workshoplar ise çarşamba günleri iki saat sürecek (saat 16-18).

 Seminer I: Alman yasalarına giriş – iş piyasası VE Müslüman göçmen kökenli insanların Alman iş piyasasındaki güncel durumuna giriş

Workshop I: Seminerde edinilen becerileri uygulama ve her türlü soru için açık kapı

 Seminer II: İş aramaya giriş VE Özgeçmiş, iş başvurusu ve mülakata giriş

Workshop II: Seminerde edinilen becerileri uygulama ve her türlü soru için açık kapı

 Ayrıntılı bilgi için, lütfen internet sitemiz www.wow-without.com veya Facebook sayfamızı (WoW – With or Without) ziyaret edin, ya da jobreadyprogrammwow@gmail.com adresine bir mail atarak bize ulaşın.

IPledge Kampanyası

WoW-projesini desteklemek isteyen işverenlere ulaşmak için yapılan bir kampanya. Farklı işverenlerden, sembolik olarak kendilerini başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınları işe almakla yükümlendirmeleri (IPledge) istenecek. WoW ekibi tarafından WoW-projesi tanıtılacak ve işverenlerin ilgisi olmasi takdirde, bir belge imzalamaya davet edilecekler. Bu belge, sembolik açıklamalarını ve kendilerini yükümlendirmelerini içeriyor. IPledge-posteri ile bir resim çekinmeleri de mümkün.

İşverenlere ulaşma kampanyası sayesinde bir liste (Sorumluluk Veritabanı) oluşturulacak ve liste iş başvurusu yapılabilecek yerleri içerecek. Programa katılan kadınlar bu listedeki iş yerlerini göz önünde bulundurabilecek ve senenin sonunda bu iş yerlerinin bir bilançosu yapılacak. İhtiyaç olduğu takdirde, işverenlere imzaladıkları ve yaptıkları açıklama tekrar hatırlatılacak.

Ayrıca IPledge Kampanyası sayesinde işverenler, başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınların Alman iş piyasasındaki güncel durumu ile ilgili bilglendirilecek, işletme içinde bu konuyla ilgili bir hassasiyet yaratılacak, ve işverenler, bu grubu önyargısız bir şekilde göz önünde bulundurmaya teşvik edilecek.

IPledge kampanyasının ağırlık noktası, Stuttgart bölgesindeki işverenlerdir.

Ayrıntılı bilgi için, lütfen internet sitemiz www.wow-without.com veya Facebook sayfamızı (WoW – With or Without) ziyaret edin, ya da ipledgekampagnewow@gmail.com adresine bir mail atarak bize ulaşın.

WithorWithout Kampanyası

Online ve offline olarak yürütülecek olan kampanya. Kampanya, başörtülü veya başörtüsüz Müslüman göçmen kökenli kadınların iş piyasasında karşılaştıkları zorluklar konusunda kamuoyu hassasiyetini arttıracak.

Katılanlar, hashtag, online/offline imza veya WithorWithout posteriyle beraber çekindikleri resimlerle, WoW-projesinin ilkelerini (İş yerinde tolerans, saygı ve haklarda eşitlik) desteklemeye davet edilecekler: Ich unterstütze #WithorWithout – Toleranz, Respekt und Gleichberechtigung im Arbeitssektor. Alternatif olarak katılanlar, WoW ilkelerini desteklediklerini, WithorWithout dilekçesini anonim bir şekilde online veya offline imzalayarak da gösterebilirler.

WithorWithout kampanyasına katılıma hem sosyal medya aracılığıyla (Facebook, Twitter ve Instagram), hem de WoW bilgi standlarında ve WoW etkinliklerinde teşvik edilecek.

WithorWithout kampanyasına katılım, belirli bir hedef kitleye değil, tüm topluma yönelik.

Ayrıntılı bilgi için, lütfen internet sitemiz www.wow-without.com veya Facebook sayfamızı (WoW – With or Without) ziyaret edin, ya da withorwithoutwow@gmail.com adresine bir mail atarak bize ulaşın.